Sensuaalne ja kirglik tango aktiveerib seksuaaltšakrat

Tants, eriti tango oma sensuaalsuse ja kirglikusega aktiveerib tõhusalt meie teist energiakeskust e. seksuaaltšakrat. Seksuaaltšakra on loovuse, tunnete, elu nautlemist lubava ja enese seksuaalsuse aksepteermise asupaik. Ilma selle keskuse normaalse toimimiseta on elu tühi, tuim ja tundetu, kui võiks olla naudingut, õnne ja joovastust pakkuv, loovusest pakatuv ja tundeküllusest rikastav.

Soovitan kõigile, nii suletud kui avatud tšakra korral, tutvuda sügavtunnetusliku ja teraapilise Argentiina tangoga, millest lähemalt kui ühest võimalikust spordialast saab põhjalikumalt lugeda järgnevas artiklis. „Sensuaalne ja kirglik tango” lugu ilmus ajakirjas Sport 2015 aasta jaanuari numbris. Mõnusat lugemist!

SENSUAALNE JA KIRGLIK TANGO

Tekst: Agnes Laine

Minu tangokogemused jäid küll ainult mõnekuiseks, ent sellest piisas, et armuda  tangomaailma igaveseks. Tangos on tulisust, elegantsust, põnevust, ootamatust, kirglikkust, võrgutamist ja sensuaalsust. Muusika, tants ja suhtlus vastassooga läbi kehakeele ja tunnetuse on kogemus, mida võiks ära proovida igaüks. See pakub hingele palju, rikastab tohutult sisemaailma ning aitab väga meeldival moel nii vaimselt kui füüsiliselt head vormi hoida. Tangomaailma kirjeldab lähemalt klubi Tango Tallinn treener Ilmari Mäng.

Kuidas tango tekkis? 
Argetiina tango ajalugu nagu tango isegi on üks suur müstika. Üldtunnustatud tees on see, et Argetiina tango sai alguse 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi algul Rio de la Plata jõe suudmes. Alamkihtide seas sündinud tants tekkis kiiresti kasvavates ja etniliselt kirevates suurlinnades nagu Buenos Aires ja Montevideo, sidudes Euroopa muusika- ja tantsutraditsiooni Lõuna-Ameerika päritolu tantsudega. Omavahel segunesid näiteks Euroopast pärit immigrantide polka ja masurka, Lõuna-Itaalia armastuslaulud, Ladina-Ameerika rahvustantsude sugemed ja Aafrika rütmid.
Just Buenos Airesel oli kõige rohkem eeldusi tangopealinnaks saada, kuna sealne elanikkond kasvas määratu kiirusega põhiliselt tänu Euroopa rahvaste sissevoolule. Väga palju mehi emigreerus Ladina-Ameerikasse iseäranis Lõuna-Itaaliast sealse majanduslanguse ajal ja arvatakse, et hoiduda üksteise mahalöömisest maandasid mehed pingeid just tantsimisega. Äärelinnades elavaid sisserändajaid iseloomustas segu melanhoolsusest, ebakindlusest, võitlusvaimust ja uhkusest. Paljude tangouurijate arvates on nimelt sellisest tunnete kombinatsioonist alguse saanudki  Buenos Airese tango vaim. Alles hilisemal ajal jõudis Agentiina tango kõrgematesse kihtidesse.

Mis on tango ja Argentiina tango erinevus?
Tegelikult eristatakse tangomaailmas sootuks kolme liiki tangot. Nendeks on kaasaegne võistlustango – tuntud kui klassikaline Ameerika ja rahvusvaheline võistlustango stiil, Soome tango valdavalt minoorse muusikaga, mis on segu Vene romansist ja Saksa sõjaväemarsist ning Argentiina tango oma paljude eri variatsioonidega. Erinevused neis on muusikas, taktis, liigutustes ja tantsupoosis. Näiteks tangoga seostatavaid iseloomulikke järske peapöördeid Argentiina tangos ei tunta. Argetiina ja Soome tango on pigem sotsiaalsed tantsustiilid.
Üheksakümnendate lõpus tekkis traditsioonilisema Argentiina tango kõrvale kaasaegne ehk elektroonne tango, tantsustiil nimega tango nuevo, mida tantsitakse erineva energeetikaga ja mis paneb rohkem rõhku keerulisemate elementide sooritamisele. Üle maailma toimuvad tangofestivalid ja -maratonid, kus õpetatakse ja tantsitakse Argentiina tangot selle erinevates vormides. Peetakse ka võistlusi, millest kuulsaim on Buenos Aireses toimuv Mundial de Tango, mida korraldatakse osana kohalikust Tangofestivalist.

Kuidas on tango levinud meil ja mujal?
Tangot harrastatakse enamuses maailma suuremates linnades, mis annab selle elustiili harrastajatele suurepärase võimaluse reisida ja leida sõpru kogu maailmast. Tekib palju rahvusvahelisi kontakte ja sõpruskondi.
Eestis võib tango ajaloo pikkuseks nimetada umbes 8 aastat ning huvi tango vastu on tõusnud plahvatuslikult. Tangot tantsitakse enamjaolt Tallinnas, kus asuvad ka neli peamist tangokooli: MTÜ Tango Tallinn; tangoõpetajad Jessica Štšerbakova ja Somer Surgit; tantsukoolid Euphoria Dance Studio ning La Cumparsita. Pärnus ja Tartus käivad tangotunde andmas õpetajad Tallinnast.

Miks on tango hea treening ja kellele see sobib?
Füüsilises mõttes annab tango täpselt nii palju, kui paar ennast liigutada soovib. Kergem trenn on füüsilise koormuse poolest võrreldav õhtuse jalutuskäiguga mere ääres, raskemad trennid näiteks pooletunnise võimlemiskava esitamisega.
Tango tantsimine tantsuõhtul meenutab aga kirglikku jalutuskäiku paarilisega, see pakub mitmekesist emotsionaalset ja tunnetuslikku kooslust, kus piltlikult öeldes on põimunud meditatsioon, jooga ja tantraseks. Tango sobib kõigile huvilistele vanusest, kehakaalust, pikkusest ja eelnevast tantsulisest kogemusest hoolimata. Taktitunnetuse ja muusikalise kuulmise puudumine ei ole tango trenni tulemisel takitsuseks, sest tango pigem arendab neid oskusi.

Mis annab tango mehele?
Võrreldes paljude teiste rahvustega on tantsimine Eesti meeste hulgas vähem populaarne, aga tango harrastamine annab meestele eelkõige enesekindlust, õpetab vastassooga suhtlemise kunsti ja mehelike ning naiselike energiate tunnetamist. Tantsimine on üks eneseväljendamise vorme, mida saab edukalt kanda üle ka teistesse igapäevaelu valdkondadesse. Näiteks võib tuua pealtnäha täiesti erineva valdkonna, nagu ettevõtte juhtimine. On juhte, kes kasutavad ettevõtte juhtimisel palju isiklikku energiat, surudes sageli maha oma töötajate enrgiaid (on võrreldav algaja mehe juhtimisega, kes püüab naist jõuga soovitud suunas liigutada). Õppides tundma oma töökaaslaste (tangos partneri) energiat ja suunates seda märkamatult soovitud suunas, tekib ettevõttes (tangos tantsupõrandal) olukord, kus enrgiate ühildamise tulemusena tekib vastastikku austav ja toetav koosliikumine. Isiksuste vastandumise/lõhkumise asemel toimub kõik imelisel kergusel ja vastastikusel nõusolekul.
Tango või mistahes tants sobib hästi introvertsetele inimestele, kellel on kergem ennast väljendada pigem läbi kehakeele kui sõnade. Tangos mees juhib, naine järgneb. See annab mehele hindamatu julguse juhtida vastassugu ilma hirmudeta, kindlakäeliselt, ent naisele väga meeldival moel, teda tunnetades, temaga arvestades, tema energiatega ühtides. See viib paari teatavasse ühtesulamissagedusse, mis toidab nii keha, hinge, südant kui meelt.

Mis annab tango naisele?
Tango on suurepärane koht energiate vahetamiseks, oma keha tundma õppimiseks ja tõelise naiselikkuse omadamiseks. Naine on tohutult tundlik olend. Kogu keha on täis puudutusele reageerivaid närvikogumikke. Tantsimine oma kaaslase ja teiste partneritega, mis tangos on vajalik oskuste kiiremaks ja paremaks omandamiseks, annab naisele võimaluse jagada ja olla täidetud ühiskonnas aksepteeritud viisil mehelikkuse erinevate energiatega.
Nii nagu naised tunnevad puudust tõelisest mehelikkusest, tunnevad mehed puudust tõelisest naiselikkusest. Kui mees juhib, saab naine end turvaliselt tunda mehe embuses, olla juhitud, kuid Argentiina tangos lubatud piisavas vabaduses tegutseda nii nagu keha ihkab ja loovus ning reeglid lubavad. Kehatunnetus areneb tangos ilmselgelt sajaprotsendiliselt ning lisaks saate imelise rühi.

Millist varustust tango vajab?
Treeninguks on vaja sileda tallaga kingi ning vabalt liikumist võimaldavaid riideid. Kitsad pikad seelikud naistele ei sobi. Tantsuõhtuteks sobivad meestele viigipüksid/ülikonnad ning naistele voogjad kleidid. Spetsiaalseid tangoriideid ja jalanõusid Eestis ei müüda, ent neid saab tellida või osta naaberriikidest Lätist ja Soomest. Mõnikord võib tangoõhtuteks väga sobivaid pidulikke kleite ja sileda tallaga kingi leida ka tavapoodidest.

Kui tihti peaks trennis käima?
Nagu iga trenniga, nii ka tangos omandatakse oskusi vaid püsiva treeningu ja pühendmisega. Ühest trennikorrast nädalas piisab taseme hoidmiseks, aga mitte edasiarendamiseks. Kes tõesti tangot nautida soovib, peaks tangoga tegelema vähemalt paar-kolm korda nädalas. Kui õhtuti tantsimas käia, ei ole seda raske teha. Kuid kel aega rohkemaks ei ole, kui kord nädalas, siis maigu tangost annab seegi.
Kui tangotants on juba teataval viisil omandatud, siis valdavad peale treeningut või milongasid ülevad tunded, kuid vahel võib esineda ka suuri pettumusi. Kui ühel päeval kõik sujub ja voolab, siis teisel päeval võib ristivastupidiselt kõik ebaõnnestuda. Tangos ei tohi alla anda, vaid tuleb vaatamata raskustele igaühte tabav kitsas pudelikael ületada. Kui see pudelikael on kord ületatud, ei ole tangost enam kerge loobuda. See on tõeliselt sõltuvust tekitav. Tangos saab suurepäraselt end emotsionaalselt maha laadida ja täita uute toitvate energiatega.

Kas lisaks tangokursustele on veel kohti, kus omandatud oskusi katsetada ja kinnitada saab? 
Oskusi saab kinnistada milongadel ning 1-2 korda aastas korraldatavates tantsulaagrites. Milongad on  spetsiaalsed tantsuõhtud, kus tantsitakse Argentiina tangot, tangovalssi ja milongat. Milongal on mitmeid tähendusi, lisaks tantsuõhtule tähendab milonga veel Argetiinas levinud tangole sarnast tantsu, mis on kiirema rütmi ja rahvalikuma iseloomuga. Lisaks tähendab sõna „milonga” Argetiinas ka „pettust” või „pettemängu”.
Kõikide Tallinna tantsukoolide tangoõpilased saavad omandatud tangotehnikat praktiseerida milongadel, mis toimuvad Tallinnas esmaspäeva õhtuti klubis „Cubanita”, neljapäeva õhtuti kohvikus „Scheeli” ja pühapäeva õhtuti restoranis „Argentiina”. Enamjaolt kestavad need tantsuõhtud kuni kella kümneni või üheteistkümneni. Kauem, kuni kella kahe-kolmeni öösel toimuvad kord kuus suuremad pidulikud milongad restoranis „Fahle”.

Lagle Saga ja Ian Mikael Kirss on Argentiina tangoga üheskoos tegelenud alla poole aasta, kuid on juba selle lummuses. Nende õpetajad on nii Eestis kui mujal maailmas tuntud Jessica Štšerbakova ja Somer Surgit.

Lagle: ”Olen Argentiina tangoga tegelenud koos vahepealsete pausidega 5-6 aastat ning suure osa elust olnud ka võistlustantsija. Ian on varasemalt võtnud vaid stepptantsu tunde, aga kuna tegemist on professionaalse trummariga, siis rütm ja liikumine on tal juba veres. See teeb tantsu õppimise palju lihtsamaks.
Mind on tants köitnud läbi elu, aga Argentiina tango juures meeldib kombinatsioon ootamatusest ja salapärast. Erinevate partneritega milongadel tantsides ei tea kunagi, mida mees otsutab teha, kuhu liikuda, milline figuur on järgmine. Kunagi ei ole kava ees, kõik on alati uus, puhas ehe inspiratsioon, mida naine saab vaid graatsiliste kaunistustega täiustada.
Mehele annab tango märkimisväärselt enesekindlust, otsustuskindlust ja oskuse väljendada end nii, et paariline saab aru. Mehel tuleb õppida tantsus juhtima, olla otsustav, märgata naist, olla taktis jne, mis on üheaegselt paras väljakutse, ent mis annab hindamatu väärtuse – võime näha suurt pilti ja tervikut.  Tangos omandatud oskused saab edukalt ellu rakendada. Naisel aga tekib usaldus järgneda mehele tantsus ja kui ollakse juba paar, siis ka elus. Tangos saavad paarid  teineteist sügavamalt avastada. Soovitan Argetiina tangot kõigile!”

Ian: ”Tutvusin Laglega möödunud aasta augustis, kui olin just leidnud endale tantsuõpetaja, kellelt võtta võistlustantsu eratunde. Lagle tulekuga minu ellu kadus vajadus eratreenieri järele, me armusime ja kuna Lagle oli varasemalt Argentiina tangoga kokku puutunud, jagas ta minuga emotsiooni ja tunnet, mida see tants pakub. Omavahelise hea klapi tõttu ja sooviga jagada lähedust, sobis just see tantsuliik kõige paremini.
Kõigepealt köitis mind Argentiina tango salapärane stiil, intiimne ja dünaamiline instrumentaalmuusika ning sellele iseloomulikud rütmilised rõhud. Muusika oli üks esmastest impulssidest tantsima tulemiseks.
Elus on nii, et füüsiline ja vaimne areng käivad koos, vahet pole kust otsast alustad. Kui hoiad rühti, siis tunned, kuidas kõik hakkab elus paremaks muutuma. Õige rühi jõud on väga oluline. Torsot sirgena hoides saab energiad liikuma. Mäletan, kuidas ühel päeval, peale trenni leti ees seistes tunnetasin äkki, kuidas rüht on sirgem, liigutused väljapeetud ja elegantsed. Me kõik tahame liikuda täiuslikkuse suunas ja seetõttu võtame eeskuju sellest, mis meile meeldib.
Tangos on palju, mida enda elustiili üle võtta. Tango annab kindlasti juurde terviklikkust. Peale trenni oled selge sõna ja silmavaatega, lisaks korrektsema kehahoiakuga. Kindlasti tõstab tango elukvaliteeti, kui võtta tantsusaalist õpitu endaga tänavale kaasa.”

Kaia Hüva on Argetiina tangoga tegelenud alates 2007. aastast erinevate Eestit väisanud tangoõpetajate käe all.
“Mind inspireeris kohe esimeses tangotunnis kuuldu ja see kõnetab siiani: „Tango is a communication.” Tango on suhtlus südamest südamesse. Erinevate partneritega käib erinev kahekõne. Mõne partneriga toimub suhtlus väga sügaval tasemel, teisega jälle pinnapealsemalt, kolmandaga sootuks läbi nalja. Kõik partnerid suhtlevad erineval moel. See köidab mind tangos  enim. Tango tantsimine on ka paraja trenni eest, sest sünkroniseerida oma elegantne liikumine partneriga ja muusikaga nõuab väga paljude lihaste täpset koostööd. Hetkel käin tangot tantsimas vastavalt soovile, tujule ja võimalustele paar korda nädalas. Algusaastatel, kui tangohullus mind tabas käisin tangotamas igal võimalikul momendil. Hiljem on tulised tangotuhinad peale tulnud periooditi. Samuti tõmbab mind vastapandamatu jõuga Buenos Airesse, kus ma ikka kuukese aasta või kahe järel veedan.
Traditsioonilisel milongal Argentiinas võetakse sind kõigepealt peokorraldaja poolt vastu ja juhatakse kohale. Ühelpool platsi istuvad mehed, teiselpool naised ja kolmandas seinas paarid. Milongasaalid on tavaliselt väga valgusküllased, mis on vajalik mehe-naise vaheliseks silmsideme loomiseks.  Cortinade ehk vahelugude ajal vahetatakse partnereid. Mees ja naine loovad kõigepealt silmside mirada, mille järel mees kutsub väljavalitud naise kutsuva noogutusega tantsule. Seda noogutust nimetatakse cabeceoks. Naine vastab nõustumise korral jah-noogutusega. Vahel juhtub cabeceoga segadusi, kui mitu partnerit saavad korraga aru, et just teda kutsutakse tantsima või mitu partnerit korraga kutsuvad. Naisel peab olema kannatlikkust, et ära oodata, et just õige partner jõuab tema juurde ning teeb tema ees uue talle mõeldud tantsukutse. Kogu selle aja hoiavad mees ja naine silmsidet. Pilgu ärapööramine selles situatsioonis tähendab, et ma siiski ei soovi sinuga hetkel tantsida. Selline silmsideme loomine nõuab teatavat julgust, mis on vahel raske eurooplastele ja ka eestlastele, kuna võõrale silmavaatamine toob välja palju ebakindlust. Tavaliselt on milongadel naisi ja mehi üsna võrdsel arvul, kuid tuleb ette ka neid, kus mehi on rohkem kui naisi ja vastupidi.
Tango on osa mu elust. Tangoliku elustiili juures võid märgata, et veedad palju aega koos tangosõpradega ning mittetantsivad sõbrad on kuskile tahaplaanile jäänud või on nemadki  tantsima hakanud. Ühttäkki võid end avastada hispaania keelt õppimas, tango kirjandust lugemas, tangomuusikaga tegelemas, tango laulusõnu tõlkimas ja tango pealinna Buenos Airesesse sõitmiseks raha kogumas. Garderoobi on jäänud ainult sellised riided, millega saab tangot tantsida olenemata sellest, milleks need riided mõeldud on.
Erinevatesse maadesse ja linnadesse reisides külastan alati ka kohalikke milongasid. Vaatamata sellele, et näed neid inimesi esimest korda, on see alati nagu omade sekka jõudmine.”

Tags: , , , , , ,